Tatlı Su Balıkları Türleri ve Özellikleri
24 Temmuz 2024

Tatlı Su Balıkları Türleri ve Özellikleri

Tatlı Su Balıkları

Tatlı su balıkları açısından oldukça zengin olan yurdumuzda, tatlı suların bulunduğu yerlerde balıkçılık ve turizm oldukça gelişmiştir. Ülkemizde yaklaşık olarak 40'ın üstünde tatlı su balığı çeşidi bulunmaktadır. Tatlı su balıklarının bazı türleri şöyle sıralanabilir:

Dere Alabalığı:

Dere alabalığı, temiz, hızlı ve soğuk akan nehirlerde yaşar. Özellikle çevresine sabit kalarak yaşar ve kendi sahiplendiği bölgeye diğer balıkların girmesini istemez. Yaklaşık olarak boy uzunluğu 30 ila 40 cm civarındadır. Ağırlığı ise 0,5-3 kg kadardır. Besin olarak yumuşakçalar veya yavru küçük balıkları tüketir. Dere alabalığının dişileri 3 yaş civarında olgunlaşarak ekim ila ocak ayları içerisinde yumurta bırakmaya başlar. Erkek dere alabalıkları ise 2 yaş civarında olgunlaşır. Dere alabalıkları yer yer akıntılara karşı yaklaşık 1,5-2 metreye sıçrayarak yüzerler. Tatlı su balıkları içinde en değerli ve tercih edilen bir tatlı su balığı türüdür. Besin değeri yüksek olmasının yanı sıra mükemmel lezzeti sebebi ile ekonomik değeri oldukça yüksektir.

Ankara Çamur Balığı:

Doğu ve İç Anadolu'nun akarsuları ve göllerinde yaşayan Ankara çamur balığı, dipte bulunan çamuru emerek çamurun içindeki böcek, larva ve küçük hayvanları seçerek beslenir. Uzunluğu 6 ile 7 santimetreye kadar boy atabilen Ankara çamur balığı, sığ suların oldukça yüksek olan ısısına uyum sağlayabilir. Mayıs ile haziran ayları içinde yapışkan özellikte olan yumurtalarını tatlı su kıyılarının çakıl ve kumlu bölgelerine dökerek üremesini sağlar. Tabiatın doğal dengesinin korunması açısından önemli rol oynayabilir.

Dere Pisisi:

Dere pisisi, akarsuların en iç bölgelerinde ve nehirlerin denize karışan acı su kısımlarında yaşayan bir balık türüdür. Özellikle Akdeniz bölgesinde oldukça fazla rastlanabilir. Ayrıca akıntısı fazla olmayan tatlı suların kumlu diplerinde yaşarlar. Dere pisisi balığının yaklaşık olarak uzunluğu 25-30 cm'ye kadar olmasına rağmen bazen yarım metreye kadar ulaşabilir. Dere pisisi balığı yaşadığı tatlı suların sıcaklığına göre şubat ile mayıs ayları içinde üreyerek yaklaşık 800 bin civarında yumurta bırakır. Ekonomik değeri oldukça fazla olan dere pisisi balığının eti de oldukça lezzetlidir, bu nedenle özellikle tercih edilen tatlı su balıkları arasında yer almaktadır.

Somon:

Somon, tatlı su balığının anavatanı olan Kuzey Amerika'dan tüm dünyaya yayılmıştır ve ülkemize ise üretimi yapılmak üzere getirilmiştir. Ortalama boy uzunluğu 60 ile 100 cm kadar varabilen somonun ağırlığı ise 3 ile 15 kg arasında olabilir. Tatlı su somonu, özellikle hızlı akan suların oksijeni oldukça fazla ve temiz olanlarında yaşar. Doğal ortamda yetişen somon 2-3 metre yüksekliğe atlayarak yüzerek yaklaşık 2 veya 3 bin km'lik uzaklıktaki nehirlere ulaşır ve bu nehirlerde ekim ile kasım ayları içinde ürerler. Somon yavruları tekrar acı sulara ulaşırken yetişkinleri ise denize uyum sağlar. Somonlar, et obur olarak bilinirler ve irili ufaklı balık türleri, kabuklular, sinekler ve böcekler ile beslenirler. Tatlı su balıkları arasında en lezzetli ete sahip olan somonun lezzetli etinin yanı sıra yumurtasından ise kırmızı havyar üretimi yapılır. Diğer tatlı su balıklarına oranla ekonomik değeri oldukça fazladır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Huriser

24 Temmuz 2024 Çarşamba

Dere alabalığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bu balığın ekonomik değeri neden bu kadar yüksek?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Huriser, dere alabalığının ekonomik değeri, birçok faktöre bağlı olarak yüksek olabilir. Öncelikle, bu balık türünün yetiştirilmesi ve avlanması zor ve maliyetli bir süreçtir. Doğal ortamlarında temiz ve soğuk su kaynaklarında yaşadıkları için, bu ortamlarda avlanmak ya da çiftliklerde yetiştirmek özel önlemler gerektirir. Ayrıca, dere alabalığının besin değeri ve lezzeti de büyük bir tercih sebebi. Omega-3 yağ asitleri, protein ve vitaminler açısından zengin olan bu balık, sağlık bilincine sahip tüketiciler tarafından yoğun ilgi görür. Tüm bu etkenler, dere alabalığının ekonomik değerini arttırır.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balığın Faydaları Nelerdir?

Balığın Faydaları Nelerdir?

Beyaz Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Beyaz Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Izgara Tarifi ve Malzemeleri

Balık Izgara Tarifi ve Malzemeleri

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Balık Hastalıkları Nelerdir?

Japon Balığı Türleri ve Özellikleri

Japon Balığı Türleri ve Özellikleri