Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri
06 Temmuz 2024

Challenger Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Challenger Köpek Balığı

Tanım ve Doğal Yaşam Alanı

Challenger köpek balığı, tatlı su köpek balığı türlerinden biridir. Doğal yaşam alanı Güneydoğu Asya olan bu balık, akvaryum ortamında bakımı tehlike arz eden türlerdendir. 250 cm boyuna ulaşabilen bu balık türü, özellikle hayvanat bahçelerinde bulunan dev su tanklarında yetiştirilebilse de, ülkemizde vahşi balık türlerini beslemeyi hobi haline getirmiş olan akvaristlerin de ilgisini çekmektedir.

Akvaryum Ortamında Bakımı

Ülkemizde devasa büyüklükte akvaryumlarda ilgi odağı olmak için sergilenen bu balık türü, küçük ebatlarda iken akvaristlere satılmaktadır. Görkemli yapıları sebebi ile akvaristler tarafından ilgi çekmektedir. Ancak hızlı büyüme gibi bir sorunları olduğu için besleyen kişiler açısından sorun teşkil etmektedir. Yani iyi bakıldıkları ve yeterli genişlikte bir akvaryumda oldukları sürece bir ayda iki katı büyüklüğe ulaşabilmektedirler. Her bir Challenger köpek balığı için 3000 litre kapasiteli dev akvaryum tipleri şarttır. Doğal gelişim hızları açısından 1000 litre gibi bir oran gerekmektedir. Sürü biçiminde gezmekten hoşlanan bu balık türü, ev ortamları için pek de uygun değildir. Fakat meraklıları tarafından yine de tercih edilmektedir.

Beslenme ve Akvaryum Koşulları

Et ile beslenen bir tür olduğu için hem maliyet olarak hem de et yemesi nedeniyle akvaryumun kirlenmesi açısından ciddi sorunlar oluşturmaktadır. Besleyen meraklılarının yemleme esnasında oldukça dikkatli davranmaları gerekmektedir. Challenger köpek balığı, okyanuslardaki köpek balıkları kadar zararlı olabilmektedir. Bu sebeple akvaryumda herhangi bir tür balıkla aynı ortamda bulundurulmamalıdır. Güvenlik nedeni ile akvaryumların üst kısımları her zaman kalın bir cam ile kapatılmalıdır. Bu balık türünü belli bir olgunluğa gelene kadar besleyen kişiler vardır. Akvaryumdaki su sertliğinin de bu balık açısından önemi vardır. Bu sebeple su sertliğinin 6-10 değerleri arasında olması gereklidir. Su sertliği toleransı yüksek düzeyde olan Challenger köpek balıklarının pH seviyesi ise 6,5-7,5 değerleri arasında bulunmalıdır. Akvaryumda beslenmeleri koşulunda dip yemlerinin aksatılmaması gerekmektedir. Bu balık az ışık alan, kayalar gibi maddelere gizlenebilecekleri akvaryumlardan hoşlanırlar ve üretim tarzları oldukça zordur.

Üreme ve Yavru Bakımı

Özellikle bir kavuk içine yumurta döken Challenger köpek balığı, yavrularını dişi olanında bile korumaktadır. Diğer yumurta döken balıklarda olduğu gibi kavuk farklı bir akvaryuma alınmalıdır. Kavuğun başka akvaryuma alınması esnasında oldukça temkinli olunmalıdır. Çünkü normal şartlar altında bile yetiştirilmesi tehlike arz eden Challenger köpek balıkları, yavrularını koruma içgüdüsü ile daha fazla tehlike arz edebilirler.

Diğer İsimleri ve Davranışları

Bu balığın Challenger köpek balığından ziyade, "Giant Catfish" (Dev kedi balığı), "Paroon shark", "Thai shark" gibi isimleri de bulunmaktadır. Birçok insan görüntüsü itibariyle köpek balığı zannetmektedir. Fakat hareketleri gözlemlendiğinde tavır olarak da köpek balıkları kadar vahşi ve tehlikeli oldukları görülebilir. Olgunlaşan Challenger köpek balıkları çok fazla tehlike arz edebilmektedir. Ana yurdu Tayland, Vietnam ve Kamboçya'dır. Akvaryumda yetiştirenler tarafından izlenmesi zevk veren bir türdür. Akvaryum içerisinde yavaş süzülme gerçekleştiren bu balık, akvaryuma yem atıldığı esnada koku ile hızlanarak daireler çizmektedir. Yemlenme biçimi olarak da yemlere dalar ve bir parça koparıp baş kısmını aşağı ve yukarı yönlere doğru oynatarak çiğneme girişimlerine başlamaktadır. Daha sonra bu işlemleri diğer parçalar için de tekrar etmektedir.

Akvaryum Seçimi ve Filtrasyon

Doğal ortamlarında 2,5 metreye kadar ulaşabilmektedirler. Bu sebeple akvaryumları geniş çaplı seçilmelidir. Aynı zamanda akvaryum dekor içermeyen sade cam bir akvaryum olmalıdır. Bu şekilde balık daha rahat bir yaşam sürmektedir. Dekor içeren akvaryumlarda dolaşmak bu balık türü için oldukça zordur. Bazı dekorlar balıkların yaralanarak zarar görmesine sebep olabilir. Ayrıca kumlu ve dekorlu akvaryumlarda yemleri aramaya başlayan Challenger köpek balıkları, dekor ya da kum içerisinde yemi bulamadıkları zaman strese girmektedirler. Sadece camda her şeyi net görebildikleri için daha rahat bir yaşam sürmektedirler. Yavru olan türleri için akvaryumda iç filtre yeterli iken, büyüdükleri esnada muhakkak dış filtre de gereklidir. Sebebi ise büyük olan balığın dışkılaması da büyük olacağından iki filtre şarttır. Ayrıca dışkı temizleme işlemi dışında akvaryumun üst cam kapağı her daim kapalı tutulmalıdır. Ayrıca yemlerini yemiyorlarsa, bir de loş ortamlarda yemlemeyi deneyin; bu yöntem işe yarayacaktır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

yücel

03 Haziran 2024 Pazartesi

1.5 met.akvarvumda 8 celingir kopek baligi-7pirana -3 papagan-3 bicak baligimvar günde 2 kere dip yemi tetra karışık veriyorum.ama bazen yemyemiyorlar az hareket ediyorlar sebebini bilen varmı SAYGILAR

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Balıklarınızın hareket etmemesi ve yem yememesi birçok nedene bağlı olabilir. Akvaryum suyunun kalitesi, su sıcaklığı, oksijen seviyeleri ve balıkların birbiriyle uyumu önemlidir. Su değişimi yapmayı, filtreleri kontrol etmeyi ve su parametrelerini ölçmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca, balıklarınızın üzerinde herhangi bir hastalık belirtisi olup olmadığını da kontrol edin. Saygılar.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vatos Balığı Türleri ve Özellikleri

Vatos Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Balık Hapı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

TuRNA Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Balık Salatası Tarifi ve Malzemeleri

Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Köpek Balığı Türleri ve Özellikleri

Güncel

Zehirli Balıklar Türleri ve Özellikleri

Zehirli Balıklar Türleri ve Özellikleri

Güncel

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri

Sarpa Balığı Türleri ve Özellikleri