Mırmır Türleri ve Özellikleri
13 Temmuz 2024

Mırmır Türleri ve Özellikleri

Mırmır Balığı

Mırmır balığı (Lithognathus mormyrus), ülkemizde de yaşayan Sparidae familyasından bir balık türüdür. Mercan balıklarının en çok bilinen çeşitlerinden biri olan mırmır, yaygın olarak bilinen ismiyle mercan ya da çizgili mercan olarak da adlandırılır. Marmara, Ege ve Akdeniz'de bulunur. Esas yerleşim sahası kumluk dipler olmakla birlikte, zamanla taşlık ve yosunlu sahaları da ziyaret eder. Dibi eşeleyerek bulduğu bentik canlılarla beslenir. Yaz aylarında kıyılara kadar yaklaşırken, kış aylarında daha ılık ve derin sulara çekilir. Yaklaşık 150 metre derinliğe kadar inebilir. Üreme dönemi Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır.

Mırmır Balıklarının Yıllara Göre Gelişimi

  • 1 yaşında: 10-12 cm
  • 2 yaşında: 15-17 cm
  • 3 yaşında: 18-19 cm
  • 4 yaşında: 21-22 cm
  • 5 yaşında: 30-32 cm

Mırmır Balığının Özellikleri

Mırmır balığının gövdesi iri pullarla kaplı, uzunca ve yanlardan basıktır. Baş ve gözleri iridir. Ağzı küçük fakat kuvvetlidir. Sırtı esmerce, yanları daha açık renkte ve karnının altı beyazdır. Sırtından karnına kadar inen 10-12 adet çizgi bulunur, bu çizgiler karnına varmadan sonlanır. Sırt yüzgeci tektir ve tüm yüzgeçleri gelişmiştir. Genellikle gruplar halinde gezerler, bazen küçük sürüler oluşturdukları da görülür. Kurtlar, yumuşakçalar ve eklem bacaklılarla beslenirler. Ege ve Akdeniz'de daha yaygındır.

Mırmır Balığının Dağılımı ve Üreme Dönemi

Marmara ve Karadeniz'de de bulunur. Farklı dip özellikleri gösteren sahalarda, mesela kayalık, kumlu, çamurlu ve yosun kaplı diplerde rastlanır. 150 metre derinliğe kadar inebilirler. Üreme dönemleri Haziran'dan başlayıp Ağustos sonuna kadar devam eder. Ülkemizde 40-45 santimetre boya ulaşabilirken, Batı Akdeniz veya Doğu Atlantik'te 60 santimetre boya erişebilirler ve 3-4 kilogram ağırlıkta olabilirler. Genç bireylerin sürü oluşturduğu tespit edilmiştir. Genellikle ergin bireylere 25 cm'lik uzunluklarda rastlanır.

Ekonomik ve Ekolojik Önemi

Maksimum boyutları 55 cm (total boy) ve 2.2 kg (ağırlık) olan mırmır balığının eti oldukça lezzetlidir ve ekonomik değeri yüksektir. Görünüş itibariyle oldukça sevimli bir balıktır. Özellikle kumluk sahalarda yemlenen mırmırların, ülkemiz sularında yakalanan yaklaşık 1 kg'lık olanları mevcuttur. Tekne ile avcılıkta pek çok sahada tutulabilen mırmır için kıyı balıkçılığı açısından belli bir zaman dilimini takip etmek önemlidir. Ancak unutulmaması gereken konu, bu balığın kıyıya daha çok üreme döneminde yaklaştığıdır. Ayrıca mırmır balığı çift cinsiyetli bir özelliğe sahip olup, eşeysel olgunluğa ulaşan bireylerde üreme dönemleri başlamaktadır. Erkek balıklar 14-16 cm, dişi balıklar ise 16-18 cm boyutlarında üreme olgunluğuna ulaşır. En yüksek üreme kabiliyeti her iki cinste de 26 cm boya, yani 6-7 yaşına geldiklerinde ortaya çıkar. Akdeniz ve Ege'de üreme ayları Mart-Ağustos dönemlerinde gerçekleşir. Özellikle Haziran ayında 5 yaşını doldurmuş mırmırlar en yüksek düzeyde üreme kabiliyetine ulaşır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Trakonya Balığı Türleri ve Özellikleri

Müren Balığı Türleri ve Özellikleri

Müren Balığı Türleri ve Özellikleri

Fener Balığı Türleri ve Özellikleri

Fener Balığı Türleri ve Özellikleri

Ot Balığı Türleri ve Özellikleri

Ot Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Ton Balığı Türleri ve Özellikleri

Balık Nasıl Tutulur?

Balık Nasıl Tutulur?

Elektrik Balığı Türleri ve Özellikleri

Elektrik Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Palamut Balığı Türleri ve Özellikleri

Damla Balığı Türleri ve Özellikleri

Damla Balığı Türleri ve Özellikleri

Balıklar Uyur Mu?

Balıklar Uyur Mu?